תוכנית שורשים

תכנית שורשים מפתחת ומקדמת מנהיגות, התנדבות, מצוינות ושוויון הזדמנויות בישובים בדואים בדרום באמצעות מרכזי צעירים.
התכנית מספקת לצעירים וצעירות בגילאי  13-25 מרקעים שונים (החל מנוער בסיכון ועד לתלמידים מצטיינים), רצף של פעילויות איכותיות ובעלות ערך, המתמקדות בקידום התנדבות, פיתוח מנהיגות, חוגי לימוד, העשרה ומצוינות.

 

מודל הפעילות:

בשנת 2015/16 יופעל פיילוט בשני יישובים בדואים בנגב, בהם יוקם מרכז פיזי שייקרא מרכז שורשים ויהווה מועדון נוער שבו יתקיימו הפעילויות השונות. במרכז יהיו מספר חדרי פעילות, משחקייה, ופינת קפה שישרתו את בני הנוער.

  1. לכל קבוצת גיל יתקיים מפגש שייכות שבועי בו הם יהנו מפעילות חוויה במהלכה התייחסות לנושאים של זהות, פוטנציאל והתנדבות, לפי תכנית מוגדרת ורב שנתית.
  2. כל אחד מבני הנוער יוכל להשתתף במפגש חוג שבועי שייבחר על ידו מראש, בתחום תוכן שיוגדר כמו מוסיקה, ספורט, צילום, ציור, פיסול, גינון ועוד.
  3. כל אחד מבני הנוער, רשאי להגיע למשחקייה או למרכז הלמידה (ללמידה משותפת או לקבלת סיוע לימודי) באופן עצמאי ובשעות שיוגדר על ידי מנהל המרכז וצוות המדריכים.
  4. נבחרת המנהיגות של המרכז – מתוך קבוצות השייכות השונות, אשר יהיו מעוניינים, ויימצאו מתאימים – ירכיבו את קבוצת המנהיגות של המרכז. הקבוצה תהווה גרעין מוביל של המרכז. תפקידה של קבוצת המנהיגות לייצר את השפה של המרכז ולהוביל אותו. חבריה יעברו קורס מד"צים על ידי מנהל חברה ונוער ויסייעו בניהול המרכז, בהדרכה בקבוצות ובארגון ימי שיא ופעילויות מיוחדות.

קהל היעד:

בני נוער וצעירים מהגילאים 13 עד 25 מהיישובים הבדואים בדרום, תחילה  ברהט וערערה בנגב והרחבת הפרויקט במהלך השנים:

  • בני נוער בגילאי 13-18
  • מתנדבות בגילאי 18-20
  • מלגאיות + קהילה בוגרת 20-25

מטרות התכנית:

  1. פיתוח וגיבוש זהות אישית, מגדרית, תרבותית, ישראלית ואוניברסאלית בקרב בני נוער וצעירים בחברה הבדואית.
  2. מתן אפשרות לבני נוער ולצעירים לממש את הפוטנציאל האישי ולפתח מצוינות.
  3. פיתוח מעורבות קהילתית ומנהיגות ביישובים הבדואים בדרום תוך היכרות ומעורבות עם הנעשה בחברה הישראלית.

 

מרכז מעשה

כפר הנוער בן-שמן
מיקוד 73211

כפר הילדים כרמיאל
מיקוד 20100

טלפון ‏04-9027700 (שלוחה 2)
פקס 04-9027711